www.zulukuki.com

BLOG, KTÓRY OBECNIE PRZEGLĄDASZ JEST NIEAKTYWNY OD DŁUŻSZEGO CZASU. JA NADAL PISZĘ I MAM SIĘ DOBRZE. ZAPRASZAM NA MOJĄ STRONĘ: WWW.ZULUKUKI.COM

poniedziałek, 24 marca 2014

Matura x Hip Hop

BLOG NIEAKTYWNY. WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ ZNAJDZIESZ NA MOIM NOWYM BLOGU WWW.ZULUKUKI.COM


W sumie miałem to zrobić jakiś czas temu, ale o tym zapomniałem.
Publikuję pracę maturalną z języka polskiego, napisaną i zdaną przeze mnie.

Temat: Muzyka Hip Hop językiem młodego pokolenia. Omów problem, dokonując analizy wybranych utworów.
Autor: Zulu Kuki
Wynik: 100%Teza: Hip Hop jest uniwesralnym językiem dostępnym dla każdego niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci oraz pozycji społecznej.By posługiwać się zwrotem "Hip Hop" powinniśmy na początku zainteresować się czym to zjawisko w ogóle jest i jak powstało. Przenieśmy się do
 lat 70tych na ulice Nowego Jorku. Szkoły i ulice miasta są atakowane demonstracjami organizacji politycznej Czarne Pantery, która walczy o ochronę czarnoskórej mniejszości w USA. Biedne dzielnice, getta zaczyna przeżywać transformację. Ludzie buntują się przeciwko systemowi. Pragną równości. Jak każdy człowiek mają także potrzeby kulturowe. 
Ale jak w miejscu gdzie panuje bieda, zaspokoić takowe potrzeby chociażby w formie teatru lub opery? I właśnie te potrzeby były punktem odniesienia do stworzenia nowego rodzaju sztuki. Młodzież
zainspirowana sztukami walk prezentowanymi w hollywoodzkich produkjach z Bruce'm Lee w roli głównej przeobraziła dyskotekowy taniec w taniec ekspresyjny, pełen akrobacji i rozmaitych figur. 
DeeJay'e odpowiedzialni za utrzymywanie ludzi na parkiecie zakupują coraz to więcej płyt winylowych. Właśnie to te płyty pozwalają deejay'om zabawiać ludzi. Deejay'om w prowadzeniu imprez pomagają tzw. Mistrzowie Ceremoni czyli w skrócie MC. Wykorzystując swoje wokalne predyspozycje przemawiali do tłumów używając rozmaitych porównań, gier słownych i rymów.  Lecz sztuka to nie tylko
muzyka. Ludzie potrzebowali malarstwa. W tym celu posługiwali się farbami w spray'ach i markerów podpisując się na murach budynków oraz metrach w coraz to bardziej kolorowy i skomplikowany sposób.
Rewolucja lat 70tych trwa dalej. Największe gangi Nowego Jorku 7 grudnia 1971 roku w klubie THE BOYS w dzielnicy Bronx organizują pokojowe spotkanie, którego celem było sporządzenie traktatu pokojowego
pomiędzy gangami. W spotkaniu udział wzieły takie gangi jak:The Black Spades, The Savage Skulls, The Ghetto Bros, The Turbans. Kilka lat po tym spotkaniu wiele z tych gangów skończyło swoją działalność, 
a pozostałe przemieniły się w organizację. Jedną z tych organizacji było Universal Zulu Nation. To właśnie ta organizacja jest odpowiedzialna za połączenie wszystkich ulicznych form sztuki i nadanie jej nazwy Hip Hop.
Muzykę Hip Hopową, a precyzyjnie mówiąc rap charakteryzuje nie śpiewanie, a wypowiadanie słów rymujących  się ze sobą. Rap jest swojego rodzaju poezją mającą określoną budowę. Każda zwrotka zbudowana jest z 16 wersów rymujących się ze sobą. Charakterysytczną cechą rapu jest to, że po za perkusyjnym podkładem i budową wersów nie posiada on innych określonych reguł. Ilość zwrotek w utworze to od 2 do nawet 4. Refreny, charakterystyczne dla utworów muzycznych w muzyce rap nie są obowiązkiem.Po za artstycznymi aspektami Hip Hop wiąże się ze specyficznym ubiorem i tzw. slangiem czyli sposobem komunikacji werbalnej za pośrednictwem nazw i określeń rozumianych tylko przez ludzi zaangażowanych w hiphopowy ruch kulturowy.

Szczegółowych informacji na temat  powstania kultury Hip Hop poszukajmy w utworach muzycznych
Jednym z nich jest utwór toruńskiego wykonawcy Łukasza Małkiewicza znanego na polskiej scenie muzycznej jako "Małpa" zatytułowany "5 Element".
Utwór pochodzi z debiutanckiej płyty artysty wydanej w 2009 roku, pt. "Kilka numerów o czymś".
Tytuł odnosi się do piątego podstawowego elementu kultury Hip Hop jakim jest wiedza na jej temat.
"Pewnie słyszałeś na płycie albo czytałeś w Source'ie.
O tym czym żyły parki i ulice na bronksie."
Już pierwsze dwa wersy mówią nam o historii Hip Hopu.
Source jest pierwszą i najpopularniejszą gazetą zajmującą się uliczną kulturą publikowaną w wielu krajach na całym świecie.
Parki i ulice na Bronksie - to właśnie miejsce, w którym odbywały się pierwsze imprezy Hip Hopowe w latach 70, do najpopuraniejszych parków należą m.in. Cedar Park czy Bronx River Park
"Gdy Dj z Jamajki na gramofonach zgrał break'i." - DJ o którym wspominałem już we wstępie, znany pod pseudnimem Kool Herc. To właśnie on jest uważany za ojca kultury Hip Hop, który angażując nowojorską młodzież zorganizował pierwsze imprezy.
Przechodząc trochę dalej 
"W klubach robiło się coraz tłoczniej, Bambaataa
namawiał ich by ścierali łokcie na matach."
Te dwa wersy natomiast mówią nam o kolejnym pionierze kultury Hip Hop Afrika Bambaacie, założycielu organizacji Universal Zulu Nation. To on poprzez swoją wysoką pozycję w hierarchii gangów Nowego Jorku nakłaniał członków gangu do zmiany sposobu myślienia i postępowania oraz do tworzenia czegoś pozytywnego, wyrażania siebie. Afrkia Bambaataa w tym czasie był osobą młodą jak reszta członków ulicznych gangów, byli to nastolatkowie. To właśnie jego młoda osobowość postanowiła zaprostestować na ówczesną sytuację społeczną i wnieść do życia publicznego pozytywne, artystyczne spojrzenie na świat. Artysta posługuje się rozmaitymi metaforami jak "Ścieranie łokci na matach", które w Hiphopowym slangu oznacza taniec breakdance, jeden z elementów kultury, który wymaga dużej sprawności fizycznej, dużej ilości czasu poświęconego na treningi oraz przezwyciężenia bólu jaki wiąże się z nauką tego tańca. Breakdance - pierwotnie breaking lub bboying także został wykreowany nie przez doświadczonych tancerzy, lecz przez młodzież. Kilkunastoletni chłopcy pochodzenia puortorykańskiego oraz afroamerykańskiego zainspirowani sztukami walk oraz akrobatyką stworzyli najbardziej widowiskowy, najtrudniejszy do nauki taniec znany na całym świecie.
Mimo, że w polskim języku wykreował się odrębny slang wiele nazw, nie może zostać spolszczone. W języku młodzieżowym występują takie anglizmy jak breakdance - taniec, deejay - osoba prowadząca impreze, writer - osoba malująca graffiti, mic - mikrofon i wiele innych.

Druga zwrotka utworu "5 Element" jest wykonywana przez Przemysława Dzięgielewskiego znanego jako "Jinx", także reprezentanta Toruńskiej sceny muzycznej.
 Jinx zaczyna
"Żyły cztery samotnie , dość głośno bez planu."
Wers stosunkowo mało wymowny kryje w sobie bardzo ważną informację. Otóż trzeba pamiętać, mimo że kultura Hip Hop oficialnie narodziła się w roku 1974 to każdy z jej elementów został utworzony w innym czasie i miejscu. Rap jako muzyka został spopularyzowany w latach 70 ale ta swoista gra słów, rymów i porównań była znana i powrzechnie stosowana przez robotnicze społeczeństwo Ameryki Północnej już w latach 50. Podobnie ze sztuką Graffiti, pierwsze współczesne ślady podpisywania się w miejscach publicznych odnotowano w Philadephi w 1967 roku przez  czarnoskórego młodzieńca znanego jako Cornbread. DJ uznany za twórcę kultury Hip Hop swój sposób grania muzyki przywiózł z Jamajki. Nowy Jork, Bronx zatem należy traktować nie jako miejsce gdzie wszystko w jednym momencie zostało wymyślone lecz jako miejsce, w którym w latach 70 wszystkie elementy zostały połączone w jedną myśl, ideę zwaną Hip Hopem.

Kolejną ważną informację przedstawia nam następujący wers:
"Kiedyś miłością dla paru, dziś sloganem dla tłumów."
Hip Hop w latach 70 był czymś mało popularnym, czymś co można by było nazwać "rozrywką ubogich". Bronx był biedną dzielnicą zamieszkałą głównie przez emigracyjne rodziny robotnicze.
Muzyka Hip Hopowa była ich sposobem odreagowania emocji, zaspokojeniem potrzeb kulturowych. Uformowana przez małe grupki ludzi na własne potrzeby, ewulowała w miliardowo dochodowy interes rozpowrzechniony na całym świecie.
Miejsce skąd wywodzi się muzyka Hip Hop to nie luksusowe dzielnice. Należy zauważyć jak wielką siłe przebicia posiadało to społeczeństwo. Młodzież, która w swój własny indywidualny sposób stworzyła sztukę. Sztukę znaną i rozpoznawaną na całym świecie. Sztukę, która w Maju 2001 roku została uznana międzynarodową Kulturą, a dokumentem o tym stanowiącym jest Hip Hopowa Deklaracja Pokoju, która została podpisana przez setki Hip Hopowych Aktywistów i Artystów w siedzibie ONZ
+ DEKLARACJA POKOJU

Paleta tematów w muzyke Hip Hop jest nieograniczona. Charakterystyczną cechą, która odróżnia rap od innych gatunków muzycznych jest to, że artyści nie boją się mówić o problemach społecznych zarówno dotyczących życia codziennego jak i tych globalnych. To ta cecha pokazuje nam, że mimo zazwyczaj młodego wieku Hiphopowcy nie są wcale nastawieni przeciwko światu. Utwór "Martwie się" wykonany przez warszawską ekipę Molesta porusza w sobie problemy współczesnego świata. Już sam tytuł mówi nam o tym, że artyści Hiphopowi nie są obojęni na problemy i nie boją się o nich mówić.

"To kolejny kawałek typu protest song
rozważ to zanim pójdę stąd"

Vienio, czyli Piotr Więckowski otwarcie mówi jakiego tematu dotyczy ten kawałek. Song to z angielskiego piosenka. Prawdopodobnie autor posługuje się wyrazem zapożyczonym z języka angielskiego w celu utworzenia do niego sensownego rymu, który znajduje się w drugim wersie. Zastępowanie wyrazów języka polskiego odpowiednikami zapożyczynymi z innych języków stanowi obecnie modę językową często spotykaną w mowie potocznej. Po za przedstawieniem tematu utworu Vienio nakłania słuchacza do wyciągnięcia wniosków podczas słuchania go. W tym celu używa metafory. "Zanim pójdę stąd" co należy rozumieć jako słowa "Zanim skończę mówić na ten temat".

"Zanim prawdziwe kłamstwo na łamach gazet
pozbawi Cię wiary w ludzi tym razem"
Dwa wersy, które pokazują nam subiektywne podejście artysty do manipulującego działania mediów na odbiorcę. Nie da się ukryć, że to właśnie media dostarczają nam wszelkich informacji na temat sytuacji w świecie. Nie jest także tajemnicą, że telewizja czy gazeta nie są niezależne więc informacje w nich umieszczone są kontrolowane. Siła mediów jest potężna i artyści Hiphopowi zdają sobie z tego sprawę co świadczy o ich inteligencji. Piotr posłużył się wyszukanym zestawieniem dwóch sprzecznych informacji jakimi jest "prawdziwe kłamstwo", które zmusza słuchacza do refleksji na temat manipulacji mediów obrazem współczesnego świata.
Na podstawie przeanalizowanych wersów można zauważyć jak wiele środków stylistycznych używa się w utworach Hiphopowych. Epitety, metafory, anglizmy czy porównania sprawiają że Rap nie jest muzyką prostą i tylko szczegółowa analiza tekstu oraz znajomość slangu uformowanego przez młodzież powzwoli nam ją w pełni zrozumieć.
Dalsza część zwrotki Vienia to wymienianie najistotniejszych problemów świata, które miały miejsce w czasie powstawania tego utworu. Oczywiście jest to zrobione zgodnie z zasadami utworów rapowych czyli w formie 16 wersów rymujących się ze sobą.
"znów pojemniki są pełne Uranów
faktycznie lubują na dnie oceanu
z Afganistanu znów złe wieści idą
to polski żołnierz dziś od bomby zginął"

Młodzi ludzie tworzący Hip Hop interesują się polityką, problemami innych i rządają prawdy, równości i sprawiedliwości. W celu protestu posługują się sztuką. To jest kolejną charakterystyczną cechą muzyki rap. Nie jest tworzona tylko i wyłącznie by wyrazić siebie lecz także w celu wpływu na osobowość słuchacza, jego moralność oraz system wartości. Głównym hasłem kultury Hip Hop jest "Pokój, Miłość, Jedność i Wspólna dobra zabawa" które ma na celu zwrócenie uwagi na prawdziwe wartości w życiu, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie barier między ludźmi, które się stale powiększają wraz z rozwojem technologicznym i nastawieniem na konsumpcjonizm.

Chciałbym zaprezentować następnego artystę jakim jest ELDO. Pseudonim artysty został skrócony z ELDOKA co oznacza od L do K czyli Leszek Kaźmierczak.
Leszek jest reprezentantem warszawskiej sceny muzycznej i często w swoich utworach mówi o miłości i wierności do swojego miasta. Styl pisania tekstów Eldoki jest bardzo charakterystyczny. Jest on uważany za hiphopowego poetę.
Przeanalizujmy jeden z jego utworów zatytułowany "Nie pytaj mnie o nią". Analiza, której musimy dokonać jest podobna do analizy treści wierszy gdyż autor nie przedstawia nam tematu bezpośrednio, a posługuje się wieloma porównaniami i metaforami, które poprawnie zinterpretowane przedstawią temat jakim jest nasz kraj, Polska.

"To nie karnawał, ale tańczyć z nią chcę"
Pierwszy wers wyraźnie nakierunkowuje na postać żeńską. Eldo porównuje Polskę do kobiety.

"To nie matka ale wzięła mnie w opiekę
Pokazała mi emocje, nauczyła być człowiekiem"
W taki sposób Eldo interpretuje Polskę i jej znaczenie w jego życiu. Kraj porównuje do bliskiej osoby, która wpłynęła na jego wychowanie. Po za swoim stosunkiem do miejsca, w którym się urodził artysta porusza problemy naszego kraju.

"Bywam obojętny, chciałbym tylko ją odwiedzać
Tak od święta, wyjechać jak inni to robią
Nie umiałbym jej zostawić, proszę nie pytaj mnie o nią."
Poruszony został problem emigracji z kraju oraz patriotyzmu, którym charakteryzuje się Leszek.
To przedstawia nam w jak różnorodny sposób młodzi artyści widzą otaczający ich świat. Potrafią przedstawić go w sposób bezpośredni tak jak to mieliśmy w poprzednim utworze lub zrobić to całkowicie artystycznie jak np. w tym utworze personifikując Polskę.

"a to solidarność ludzi przecież zwróciła jej wolność"
Kolejnym aspektem w utworze jest historia naszego kraju. Można po tym wywnioskować, że ludzie młodzi mają dużą świadomość narodową mimo, że stereotypowo uważa się młodych artystów za ignorantów, a dzisiejsze czasy za czasy w których historia i tradycja nie są dbane przez młodych.Znajomość historii powstania kultury, którą się reprezentuje. Szacunek do pionierów, osób które przyczyniły się do powstania wyjątkowego ruchu społecznego. Patriotyzm i świadomość narodowa. Brak obojętności na problemy świata.
A to wszystko zawarte w utworach młodych ludzi. Ludzi, którzy po za tym, że posiadają swoją wiedzę dzielą się nią poprzez sztukę. Bunt jest cechą ludzi młodych, czasem nierozważnych. Ale ci ludzie nie buntują się przeciw wszystkiemu.
Na głos poruszają tematy, które dotyczą każdego z nas. A przy tym potrafią się jednoczyć  nie tylko i wyłącznie w swoim mieście czy kraju. Idea Hip Hopu jednoczy młodzież całego świata niezależnie od koloru skóry, języka jakim się posługuje, płci czy statusu społecznego.
Podsumujmy to wszystko słowami jednego z pionierów tejże kultury Grandmaster Caz’a:

„Rap jest uniwersalnym językiem Hip Hopu. Sposobem globalnej komunikacji, dzięki której np. my tu na Bronxie możemy opowiedzieć co się u nas dzieje ludziom z Holandii, lub ludzie z Francji mogą nam powiedzieć co u nich. A wszystko to w formie muzyki.”I. Literatura Podmiotu:

1.ELDO (Leszek Kaźmierczak) , "Nie pytaj o nią" [dokument dźwiękowy], Poznań, My Music, 2008, płyta CD
2.MAŁPA (Łukasz Małkiewicz) & JINX (Przemysław Dzięgielewski ), "5 Element" [dokument dźwiękowy], Warszawa, Asfalt Records, 2009, płyta CD
3.MOLESTA EWENEMENT(Piotr "Vienio" Więcławski, Paweł "Włodi" Włodkowski), "Martwie się" [dokument dźwiękowy], Warszawa, Respect Records/Fonografika, 2008, płyta CD

II. Literatura Przedmiotu:

1. Walta A., Martha Cooper Hip Hop Files Photographs 1979-1984, Pingwin Druck, Berlin, 2004, ISBN 3-937946-00-4
2. Zawłocki M., Peace! By All Means Necessary! - The Hoe Aveniue Peace Meeting., [on-line], [19.01.2010] dostępne w internecie:  HYPERLINK "http://oldschoolerscrew.blogspot.com/2010/01/peace-by-all-means-necessary-hoe.html" http://oldschoolerscrew.blogspot.com/2010/01/peace-by-all-means-necessary-hoe.html

III. Ramowy plan wypowiedzi:

1. Sytuacja społeczna na Bronxie – brak dostępu do ośrodków kulturowych.
2. Breakin’, DJing, MC, Graffiti
3. 7 grudzień 1971, klub THE BOYS – Black Spades, Ghetto Bros, Savage Skulls – UZN
4. Budowa: mówione, 16tki, perkusja, 2-4 zwrotki. Slang i ubiór.
5. Cedar Park i Bronx River Park/ Kool Herc – ojciec.
6. Afrika Bambaataa – pozytywne zamiast negatywnego, z gangu do Zulu.
7. Metafora do „ścierali łokcie na matach” – breakin, wytwór młodych nie profesjonalistów.
8. Slang, nazwy własne – breakdance, Dj, writer, mic, itp.
9. Przemysław Dzięgielewski – Bronx 74’ połączenie w jedno. Rap – gra słowna, Graffiti 67 Philadelphia, Corn Bread, DJ z Jamajki
10. Powody powstania, siła zdesperowanych młodych, przebicie  I deklaracja pokoju.
11. II kawałek, rap o problemach społecznych. Piotr Vienio Więckowski, anglizmy – moda językowa
12. Prawdziwe kłamstwo – refleksja – manipulacja mediów obrazem świata.
13. Epitety, porównania, metafory, anglizmy – muzyka trudna. Vienio o współczesnych problemach świata
14. Rap – sztuka i protest, Pokój Miłość Jedność i dobra zabawa.
15. ELDO – pseudonim sztuką samą w sobie, Hiphopowy poeta, trudna analiza treści
16. Personifikacja Polski – Kraj wychował, emigracja oraz historia i świadomość
17. Podsumowanie: tematy młodych ludzi, bunt i jednoczenie, cytat Grandmaster Caz

IV. Materiały pomocnicze:

1. Deklaracja Pokoju Kultury Hip Hop
2. Farba Montana
3. Płyta winylowa
4 . Dokumenty Universal Zulu Nation
5. Fotografie Nowego Jorku oraz pionierów kultury Hip Hop

6. Płyta audio CD.zulu kuki

2 komentarze:

  1. Jestem pod wielkim wrażeniem. Odważny temat, jak na maturę. Ale przecież o to w kulturze HH chodzi! Gratuluję zasłużonych 100%. Kawał dobrej roboty. To fantastyczne, że tematy tak bliskie młodzieży są doceniane.

    OdpowiedzUsuń