www.zulukuki.com

BLOG, KTÓRY OBECNIE PRZEGLĄDASZ JEST NIEAKTYWNY OD DŁUŻSZEGO CZASU. JA NADAL PISZĘ I MAM SIĘ DOBRZE. ZAPRASZAM NA MOJĄ STRONĘ: WWW.ZULUKUKI.COM

czwartek, 17 maja 2012

Psychologia: Autorytety, konformizm, społeczny dowód słuszności | Przypadek Jonestown - 1978 r.

Jonestown – osada w Gujanie założona przez członków sekty Świątynia Ludu. Miejscowość powstała w połowie lat 70. ubiegłego wieku z polecenia Jima Jonesa, przywódcy sekty, od którego przyjęła też swoją nazwę. Według założyciela było to miejsce w którym odczuwało się euforię i zadowolenie z życia

Świątynia Ludu – sekta religijna, założona przez Jamesa Jonesa w 1956 w Indianapolis i przeniesiona w 1965 do Kalifornii. W szczytowym okresie popularności do sekty należało około 30 tysięcy ludzi, dysponowała ona majątkiem ok. 15 mln dolarów, a jej przywódca Jim Jones dla wyznawców kultu stanowił bezwzględny autorytet moralny. Sekta upadła pod koniec 1978 w wyniku zbiorowej śmierci ponad 900 osób (gł. amerykańskich członków sekty zmuszonych przez Jonesa do popełnienia samobójstwa) 18 listopada 1978 w ośrodku sekty w Gujanie.

James Warren "Jim" Jones znany również jako Wielebny Jones (ur. 13 maja 1931 w Lynn, w stanie Indiana, zm. 18 listopada 1978 w Jonestown w Gujanie) – amerykańskiŚwiątynia Ludu.

Gujana (Guyana) Kooperacyjna Republika Gujany (Co-operative Republic of Guyana) – państwo w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczace na północnym zachodzie z Wenezuelą (743 km), na południowym zachodzie i południu z Brazylią, a na wschodzie z z Surinamem (600 km). Kształt granicy Gujany z Wenezuelą i Surinamem jest podważany przez obydwa te państwa.

Miejscowość zasłynęła z największego zbiorowego samobójstwa w dziejach nowożytnych. 18 listopada1978 roku 909 wyznawców chrześcijańsko-socjalistycznej sekty Świątynia Ludu popełniło samobójstwo pod naciskiem przywódcy w wydarzeniu nazywanym przez Jonesa "rewolucyjnym samobójstwem" na nagraniach audio wydarzenia i wcześniejszych dyskusji. Dorośli członkowie sekty podali truciznę swoim dzieciom, a następnie sami ją zażyli.
Według świadka, członka sekty, Tima Cartera, był to masowy mord zaplanowany i dokonany na mieszkańcach Jonestown.


darmowy hosting obrazków
Zamierzeniem Jonesa było założenie Jonestown jako dobrowolnej komunistycznej społeczności, jak mówił: "Wierzę że jesteśmy najczystszymi istniejącymi komunistami". Marceline Jones (jego żona) opisywała Jonestown jako "dedykowane do życia dla socjalizmu, całkowitej ekonomicznej, rasowej i socjalnej równości. Żyjemy tutaj we wspólnocie." Pod tym względem, podobnie jak restryktywne polityki ZSRR, Kuby, Korei Północnej czy innych państw komunistycznych, Jones nie zezwalał członkom na opuszczanie Jonestown.
W Georgetown (stolica pro-socjalistycznej ówcześnie Gujany), Świątynia Ludu prowadziła częste spotkania z ambasadami ZSRR, Korei Północnej, Jugosławii i Kuby. Ich negocjacje z ZSRR zawierały obszerne dyskusje możliwego tam przeniesienia i Świątynia publikowała memoranda omawiające potencjalne miejsca wewnątrz ZSRR w których mogliby się osiedlić. Sharon Amos, Michael Prokes i inni członkowie Świątyni brali czynny udział w "Stowarzyszeniu Przyjaźni Gujańsko-Koreańskiej", która sponsorowała dwa seminaria na temat koncepcji rewolucyjnych Pn. Koreańskiego lidera Kim Il Sunga. 

Zaczerpnięte z portalu naukowy.pl.


Pierwsza moja myśl po zapoznaniu się z tą historią była "To niemożliwe by być tak umysłowo ślepym, by tego typu wydarzenia miały miejsce!"
A jednak.

   Powodem, dla którego bloguje tego typu materiał jest pokazanie jak wielu ludzi (w tym z pewnością Ty i ja także) poddaje się wpływom różnego typu autorytetów. Jonestown jest skrajnym przykładem ślepego podążania za autorytetem oraz konformizmu, którego to siła sprawcza nakazywała wypić truciznę, popełniając tym samym samobójstwo - ponieważ taki jest wymóg grupowy, to zrobili niemal wszyscy. Zastanów się jak często Ty (choć pewnie o tym nie myśląc) zmieniasz swoje poglądy wraz z zaangażowaniem w działanie jakiejś grupy społecznej. Jak często grupa społeczna, którą obserwujesz zmienia ludzkie zachowania, opinie i światopogląd. Zastanów się także czy nie miałeś w życiu takiej sytuacji (lub byłeś obserwatorem takowej) gdzie wykonywano zadanie niekoniecznie zgodnie z własnymi przekonaniami ale zgodnie z zachowaniem większości.

Poniżej dorzucam jeszcze film "Jonestown - The Life and Death of Peoples Temple" - dla tych, których zainteresowało wydarzenie z 18 listopada 1978 roku.





Kuki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz